РЕИНТЕГРАЦИЯ ДОНБАССА: ДЕЛО ОСОБОЙ ВАЖНОСТИ БЕЗ ОСОБОГО ЖЕЛАНИЯ

РЕИНТЕГРАЦИЯ ДОНБАССА: ДЕЛО ОСОБОЙ ВАЖНОСТИ БЕЗ ОСОБОГО ЖЕЛАНИЯ

Есть ли шансы на успешную реинтеграцию неподконтрольных районов Донбасса? Каковы успехи украинского правительства за прошедший, 2017 год? Об этом высказались эксперты во время круглого стола под названием «Состояние общественного сознания в Донбассе: оценки тенденций, прогнозы и рекомендации для государственной политики реинтеграции Донбасса».

Наталія ВЕСЕЛОВА, народний депутат: Якщо говорити про вирішення збройного конфлікту та можливості реінтеграції, то час працює проти нас. Я спілкуюсь з людьми, які проживають на непідконтрольних окупованих територіях, і ті люди, які завжди займали проукраїнську позицію, вона у них лише зміцнюється, люди чекають повернення, люди шукають українські канали і українське радіо, будь-які сигнали, які направлені на них. Інші люди, які займають або нейтральну позицію або проросійську, вони пристосовуються до тих умов, в яких вони живуть, і чим більше часу проходить, тим складніше буде процес реінтеграції.

Ірина БЕКЕШКІНА, соціолог: Коли ми питаємо у населення цього регіону, Донецької і Луганської області, що найбільш важливо для реінтеграції територій, які окуповані, абсолютно переважає точка зору успішності політики на цих територіях, які контролює Україна. Чим більш успішними буде там реінтеграція, тим більш успішними вони будуть економічно, тим більш привабливими вони будуть для людей, які зараз перебувають на окупованих територіях.

Сергей ГАРМАШ, журналіст: Простой факт свидетельствующий, что никакой государственной политики по реинтеграции у нас нет. У нас есть политика по дезинтеграции, по отделению этой территории, и отделению жителей этой территории и уроженцев в том числе, потому что я говорю о переселенцах, от Украины. Это всем известный факт пенсионного обеспечения, вернее его отсутствие. Я думаю, что сегодня нужно вести речь не о том, чтобы вносить изменения в политику реинтеграции, а о том, что ее нужно формировать. Ее вообще нет. На четвертой году войны ее просто нет, как и нет государственной стратегии и понимания, что делать с этим регионом. У нас не может быть эффективной информационной политики, не может быть политики реинтеграции, потому что мы не знаем, что будет завтра с этим регионом, каким он будет, мы его не видим.

Олександр КЛЮЖЕВ, політолог: І якщо ми говоримо про нові законопроекти, які стосуються деокупації, реінтеграції, то така сама тенденція була в цих дискусіях. Коли починали з намірів відреагувати чи оцінити, чи ввести нові механізми протидії російській агресії, а дискусія потім зводилась на: як закрутити гайки простому цивільному громадянину на цих територіях. Це починали з першого законопроекту про деокупацію, закінчивши вже доопрацюванням президентського законопроекту. Мені здається це неприйнятна ситуація, яка по суті призводить нас до того результату, який очікує Росія через свою пропаганду. Коли ми фактично мешканців окупованих територій зробили ключовими ворогами в цій ситуації. Це абсолютно не так, і ми це прекрасно розуміємо.

Наталія ВЕСЕЛОВА: Жоден закон не буде вирішенням проблеми реінтеграції окупованих території. Для того, щоб реінтеграція відбувалася без перешкод. Потрібно зберігати зв’язки із громадянами, що живуть на окупованих територіях, і з тими підприємствами, і з тими громадськими організаціями, які діють на тих територіях.

Дмитро ТКАЧЕНКО, політолог: У мене звучить дві цифри. Перш за все – це великий страх людей, які живуть на окупованих територіях щодо питання реінтеграції. Це закономірно. Ми побачили цифру 28%. Але більш складна цифра – це 18%. Саме стільки людей на окупованій території Донецької області сказали, що в першу чергу вони відчувають, що вони є громадянами ДЕР, а потім вже інша ідентичність. Тобто те, над чим ми сміялись в Донецьку в 2014-му році, всміхались їм в обличчя, говорили про це на телебаченні, як про фейк, цей фейк через три роки став реальністю. Зараз Міністерство інформаційної політики проводить чергове подібне дослідження, і ми побачимо цю цифру, наскільки вона буде збільшуватися чи зменшуватися.

Ірина БЕКЕШКІНА: Реінтеграція цих територій не може бути успішною, якщо її розглядати лише як локальний компонент, реінтеграції саме цієї часткової території, частки Донецької і Луганської області, яка має бути ре інтегрована. Це має бути справою всієї країни, і у всієї країни повинна формуватися філософія, що це не лише наша територія, а це і наші люди. І це дуже важливо.

0

ПОДПИСЫВАЙТЕСЬ