Заступник посла Чехії: Працюємо на те, щоб Донбас був ближче до Європи

Заступник посла Чехії: Працюємо на те, щоб Донбас був ближче до Європи

Олексій МАЦУКА, журналіст: Це студія «Громадського телебачення Донбасу» і я Олексій Мацука. Доброго дня. І сьогодні до нас в гості завітала заступник посла Чеської Республіки в Україні Зденька Цаісова. Доброго дня, пані Зденька.

Зденька ЦАІСОВА, заступник посла Чеської Республіки в Україні: Доброго.

Олексій МАЦУКА: Сьогодні ми з вами поговоримо про те як і скільки Чеська Республіка допомагає фінансово і матеріально і іншими ресурсами Донеччині, ї в цілому Донбасу, і Україні. Я знаю, що у вас тут є підтримка проектів, які займаються гуманітарною допомогою. Ви можете розказати більш детально, що це за проекти, і хто кінцевий отримувач цієї допомоги.

Зденька ЦАІСОВА: Так, дивиться, взагалі наша допомога Україні і Донецької, Луганської області має три складові, це: гуманітарна допомога, допомога з питань розвитку і допомага, як ми кажемо, трансформаційна, тобто передання досвіду, який не так давно Чехія здобувала, коли переходила з комуністичного ладу на такий вже, нормальний, свободний лад. Тут, в Донеччині, після початку російської агресії, ми сконцентровані, у першу чергу, три роки тому на гуманітарну допомогу, тобто додавали приладдя до деяких лікарень. В цьому році ми повернулись до справи-допомоги у сфері охорони здоров'я, і через неурядові організації ми допомогли декілька лікарням, які наближені до зони дотику, до контактної зони, у яких є дуже гостра проблема.

Олексій МАЦУКА: А що це за допомога, власне, що ви надаєте?

Зденька ЦАІСОВА: Це була допомога - медичне обладнання, яке їм потрібно для того, щоб вони могли дуже швидко і якісно надати першу допомогу. Бо це лікарні саме дуже близько до зони конфлікту. Це є Авдіївка, це є Старобилськ, Волноваха, також Бахмут. Плюс ми взяли деяких лікарів, тобто наших партнерів, в тому числі «Адра», на тренування в Київ, щоб вони навчилися таких якихось сучасні методи догляду за пацієнтами.

Олексій МАЦУКА: Як ви дізнаєтесь про потреби, які тут існують на території Донеччини, в сірій зоні і в конфліктних районах? До вас звертаються люди напряму, чи ви збираєте якось пропозиції від місцевої влади? Власне як, наприклад, ті міста, де зараз є актуальна потреба в новому обладнанні, як вони можуть звертатись?

Зденька ЦАІСОВА: Ми збираємо інформацію з декількох джерел. Саме цей проект був наданий у рамках програми нашого Міністерства внутрішніх справ і по ньому брали участь урядові організації. Від них надійшла якась пропозиція, і посольство по своїм других джерелам інформації, корегувало інформацію чи саме гостра нужда в тих же лікарнях, або ми б предпочли, щоб вони пішли десь ближче до лінії контакту. Тобто ось з такою коректіровкою.

Олексій МАЦУКА: Яка сума допомоги в цілому, в цьому році, в минулому році, була надана Україні, якщо це є в сумах, в гривнях або в доларах?

Зденька ЦАІСОВА: Так, дивіться, від часу революції гідності це було біля 7 мільйонів євро допомоги. Тільки в цьому році, ми це вичислили, на 34 мільйони гривень.

Олексій МАЦУКА: І це, я так розумію, що це не останні цифри, які ще будуть.

Зденька ЦАІСОВА: Це не останні цифри. Наш уряд у цьому році схвалив концепцію, що потрібно ще допомагати Україні, не тільки в таких сферах, про які я згадувала, але наші первинні пріоритети, це є допомога у сфері освіти, де Чеська Республіка з Міністерством освіти та науки є лідером, таким головним координатором у цій сфері, а потім, це наша традиційна сфера – це розвиток громадського суспільства.

Олексій МАЦУКА: Зрозуміло, що Чехія – це сусідня країна до України, але Донбас дуже далеко. Яка мотивація у Праги, щоб сюди давати дотації та технічну допомогу?

Зденька ЦАІСОВА: Дивіться, Донбас не так далеко від Чехії. Тут у нас саме в Донецьку було Генеральне консульство, яке прийшлось евакуйовувати, закривати три роки тому (час летить), і Чехія тут мала дуже потужні, в тому числі, бізнес-стосунки. Людські стосунки також і Україна в центрі уваги у чеського уряду точно, і у широкої публіки, бо ми знаємо, що тут зараз іде війна, і люди, так чисто по-людському хочуть допомогти. І наш уряд це усвідомлює, тобто продовжується співпрацю в цих напрямках. З гуманітарного цього року, таке, щоб я могла сказати, це є табори для дітей з прифронтової зони, з сірої зони, головним чином. Це вже другий рік поспіль ми це зробили. У 2015-му році 500 дітей від’їжджало тоді десь на Прикарпаття, Закарпаття, Одесу. Цього року знову урядові організації українські цих дітей вивозять на табори, де вони не просто відпочинуть, а також фахові психологи їм надають психосоціальну допомогу, або вони просто там дивляться, що там живуть люди, як вони. Що ніхто їм там не буде заважати, бо два роки тому там була проблема. Батьки їх інколи боялись відпускати так далеко в їхньому вважанні, плюс ми збагли, що 90% з цих 500 дітей ніколи не виїжджали за межі своєї області. Тобто, це дуже…

Олексій МАЦУКА: Це традиційна ситуація для України.

Зденька ЦАІСОВА: Так.

Олексій МАЦУКА: В Україні дуже мало людей, хто не виїжджає із країни через те, що у людей просто нема грошей на такі поїздки. Скажіть, ви зараз на Донбасі, ми зараз з вами у Слов’янську знаходимось, це місто колись було окуповане незаконними збройними угрупованнями. Тут, в цій студії, і в цьому приміщенні були представники ДНР і сепаратистів. Зараз ви бачите зміни, які відбуваються на Донеччині? Як ви можете ці зміни описати, якщо ви їх бачите, звичайно?

Зденька ЦАІСОВА: Життя тут стало спокійніше. Люди почали працювати. Допомагають тут все рівно, як декілька років тому, головним чином, дуже важливо, що тут ще допомагають урядові організації та волонтери, які пліч-о-пліч з вашим урядом. Просто таку ситуацію складну, яка тут у вас склалась допомагають вирішити і індивідуально допомогти людям. Проблема не така гостра, ну, я б і не сказала, що вона кудись ділась. Переселенці як були так і є.

Олексій МАЦУКА: Як ви оцінюєте хід реформ на Донбасі і в Україні в цілому? Щодо децентралізації, щодо освітньої реформи, медичної, пенсійної реформи? Чи є у вас, у вашого посольства, власне, уряду, комплексний погляд на ці речі?

Зденька ЦАІСОВА: Дивіться, ми спробуємо це моніторити, як можливо, комплексно. Скажемо про освіту. Там є багато напрацьовано в теоретичному рівні. Зараз був прийнятий закон про освіту. Якщо його Президент підпише, можна починати реалізацію. Ну, це ще нічого, щоб ви побачили завтра, наступного року, два роки з того моменту, бо це все довгострокові реформи, так як у нас йшло. Це не на другий день будуть помітні результати, якщо все піде по плану, як кажуть. Реформи йдуть інколи повільніше, аніж всі думали, але ніхто не знав, як це буде насправді. Ми дуже раді, що ми рухаємося далі.

Олексій МАЦУКА: Як ви думаєте, тези Вацлава Гавела, які були взяті за основу чеської революції і чеських перетворень, вони сьогодні актуальні для України і для Донбасу?

Зденька ЦАІСОВА: Я думаю, що так. Ну, в принципі, одне, що Вацлав Гавел таке сказав, що новий стрий настане тоді, коли та генерація, яка через революцію пройшла, тут, з нами, не буде. Тобто ми працюємо на те, ви працюєте на те, щоб ваші діти були в багатьох стандартах ближче до нашої Європи.

Олексій МАЦУКА: Так, дякую вам за відповіді, дякую за те, що цікавитесь Донеччиною, Луганщиною, і за те, що ваша країна, ваш уряд також мають у фокусі уваги події, які відбуваються на сході України.

Зденька ЦАІСОВА: Дякую за зустріч.

0

ПОДПИСЫВАЙТЕСЬ